👤

Un tren a pornit din stația A spre stația B.Mergand cu 450 km ceea ce reprezintă 75 % din întregul drum, trenul a fost oprit din motive tehnice. Peste jumătate de oră trenul a pornit din nou și mergând cu o viteză cu 15km/h mai mare decât cea inițială, a ajuns în stația B fără întârziere. Să se afle viteza inițială a trenului.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

450 km = 75% din drum

drumul are 450*100/75 = 600 km

drumul intre oprire si statia B = 600 - 450 = 150 km

timp = distanta / viteza

v = viteza initiala

jumatate de ora de oprire = 0,5 h

450/v + 150/(v + 15) + 0,5 = 600/v

150/(v + 15) + 0,5 = 600/v - 450/v = 150/v

150/v - 150/(v + 15) = 0,5

150(v + 15) - 150v = 0,5v(v + 15)

150v + 150*15 - 150v = 0,5v(v + 15)

2250 = 5/10v(v + 15)

2250*10/5 = v^2 + 15v

v^2 + 15v - 4500 = 0

Δ = 225 + 18000 = 18225 = 135^2

calculam doar solutia pozitiva

v = (-15 + 135)/2 = 120/2 = 60 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari