Răspuns :
Răspuns:
in exces de brom are loc o aditie totala si se obtine un produs tetrabromurat saturat
CnH2n-2+ 2Br2----> CnH2n-2Br4
calculez numar de moli de elemente
niuC= 15,46/12mol-=1,29mol
niuH= 2,06/1mol=2,06mol
niuBr= 82,47/80=1,03mol
Explicație
stim ca 1,03 molBr reprezinta cei 4mol din formula moleculara
2,06mol....................................x= 8molH
1,03mol.......................4mol
1,29mol...............................5molC
derivatul este C5H8Br4 TETRABROMO PENTAN
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!