👤

Calculati cate g de Mg(OH)2 se obtin prin reactia a 5 moli Mg cu H2O. Ce volum de H2 se degaja?​

Răspuns :

Răspuns:

se lucreaza in moli si apoi ,unde este cazul se transf. in grame

Explicație:

5moli                xmoli            moli

 Mg + 2H2O= Mg( OH )2 +H2

1mol                  1mol             1mol

x=5 moli Mg(OH)2

m=n .M

m=5moli .58g/moli=290 g Mg(OH)2

y=5 moli hidrogen

VH2=5moli  .22,4 L/moli=112 L

MMg(OH)2=24 +2.16 +2=58----->58 g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari