Răspuns :
c=4185 J/kgK
V=300 l=0,3 m³
ρ=1000 kg/m³
Qced=m₂c(t₂-Q)
Qprim=m₁c(Q-t₁)
Qprim=Qced<=>m₂c(t₂-Q)=m₁c(Q-t₁) |:c=>m₂(80-40)=m₁(40-12)<=>40m₂=28m₁|:40=>m₂=0,7m₁
ρ=m/V=>m=ρV=1000*0,3=300 kg
m=m₁+m₂=m₁+0,7m₁=1,7m₁=>m₁=m/1,7=300/1,7=176,46 kg
m₂=0,7m₁=0,7*176,46=123,54 kg
V₁=m₁/ρ=176,46/1000=0,17646 m³=176,46 l->apa rece
V₂=m₂/ρ=123,54/1000=0,12354 m³=123,54 l->apa calda
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!