Răspuns :
Răspuns:
comp. proc .prin masa molrculara
Explicație:
K2CO3
M= 2.39 +12 + 3.16=138 ----->138 g/moli
138g K2CO3--------78g K-------12 g C -------48 g O
100 g---------------------x-------------y---------------z
x= 100.78 : 138=56,52% K
y=100.12 : 138= 8, 7 %C
z=100.48 : 138=34,78 %O
verifica calculele !!!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!