Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
1.
108g xg
2Al + 3S = Al2 S3
2.27g 3.32g
x=108 .3 .32 : 54 =192g S
-se afla nr. de moli de Al
n=m:M
n=108g : 27g/moli=4 moli Al
2.
-se afla masa de CaCl2 pura [ 100 - 8=92 ]
mp=p.mi : 100
mp= 92 . 120 :100=110,4 g CaCl2 pura
110,4g xg yg
CaCl2 + 2AgNO3= Ca(NO3 )2 +2 AgCl
111g 164g 2.143,5g
x=110,4 . 164 : 111=163,11 g Ca(NO3)2
y=110,4 , 2 . 143,5 : 111=
MCaCl2=40+71=111----->111g/moli
MCa(NO3)2=40 +2.14+6.16=164---->164g/moli
MAgCl=108 +35,5=143,5---->143,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!