👤

3.Cate grame de Fe reacționează cu 71g Cl pentru a forma FeCl3​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

xg                      71g

2  Fe + 3Cl2=2 FeCl3

 2.56g            2.162,5g

x=2 . 56 . 71 : 2 . 162,5=24,46 g Fe

n=24,46g : 56g/moli=0,44 moli Fe