Răspuns :
Răspuns:
Calcul de masă glucoză dizolvată în 500 mL soluție 20%
a) Calculăm prima dată masa soluției (ms) de glucoză 20%, la care știm volumul și densitatea:
ms=d(g/mL).V (mL)=1,05 g/mL.500 mL=525 g soluție glucoză
b) Calculăm masa dizolvată de glucoză, din 525 g soluție glucoză de 20% :
20%=md.100%/525 g
md=20%.525g/100%=105 g glucoză
R: 105 g glucoză
Explicație:
Masa de glucoză se calculează din relația matematică pentru concentrația procentuală de 20%, C%m, fiindcă este masa dizolvată de glucoză.
C %m = md.100/ms; de unde: md=ms.C% /100
ms= masa soluției de glucoză (g), care are volumul de 500 mL
md=masa de glucoză din 500 mL soluție 20%.
Masa soluției de glucoză (ms) se calculează cu ajutorul densității, d (g/mL) și a volumului, V (mL), care sunt date:
d= ms (g)/V (mL)
de unde: ms=d (g/mL).V (mL)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!