Răspuns :
d = 20 cm => r = 10 cm = 1 dm
h = 50 dm
V = Ab x h = π×r²×h = 3,14×1dm²×50dm = 157 dm³ = 157 litri
Răspuns:
Explicație:
50 dm = 500 cm
π ≈ 3,14
V = πr²h
r = d/2 = 20/2 = 10 cm
V = 10² × 500 × π = 100 × 500 × 3,14 = 50000 x 3,14 = 157000 cm³ = 157 l
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!