👤

Va rog mult sa ma ajutati, am nevoie urgent pe maine. 1.Cati moli de metan rezulta din reactia a doua zeci moli hidrogen cu carbon.
2.Cati moli de amoniac se obtin din 5 moli hidrogen in reactia cu azotu.
3.Cati moli de trioxid de sulf se obtin din 3 moli oxigen in reactia cu dioxidul de sulf.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

20 moli     xmoli

2H2 + C=CH4

2moli         1mol

x=20:2=10 moli CH4

2.

5moli               ymoli

  3 H2 + N2=2NH3

 3moli             2moli

y=5 .2 :3=3,33 moli NH3

3.

                  3moli    zmoli

    2 SO2 + O2 = 2SO3

                  1mol      2moli

z=3 .2 =6 moli SO3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari