👤

Calculează cantitatea de substanță și masa sării obținute, dacă la soluția acidului sulfuric s-a adăugat oxid de calciu cu masa de 11,2 g.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

                    11,2g     xg

    H2SO4 + CaO=CaSO4   + H2O

                    56g     136g

x=11,2 . 136 : 56=27,2 g CaSO4

n= m: M

n= 27,2 g : 136g/moli=0,2 moli CaSO4

MCaO=40 +16=56----> 56g/moli

MCaSO4=40+32+4.16=136---->136g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari