Mama a cumparat 5kg de roșii și 7kgde ardeiplatind 43 lei Bunica a cumparat 5 kg de roșiiși4 kg de ardei pentru care a plătit 31 lei.Cît costa un kg de rosii? Dar un kg de ardei?
5 kg roșii.... 7 kg ardei 43 lei. 5kg roșii.. 4 kg ardei. 31lei. ..... 3kg ardei =43-31=13lei. 12:3=4 lei 1 kg de ardei. 7kgardei*4 lei=28. 43 - 28 =15 lei5kg roșii, iar 15:5 =3lei kg rosii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!