👤

Ce cantitate de apă oxigenată este necesară pentru a obține 20 kg de O2. REPEDE VA ROG

Răspuns :

Răspuns:

avem nevoie de :   M,O2=32g/mol =32kg/kmol

 MH2O2= 34g/mol=34kg/kmol

2kmol...........................1kmol          sau in grame

2H2O2---> 2H2O+ O2

2x34kg......................32kg

x..................................20kg

x= 20x2x34/32 kg=..........................calculeaza

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari