Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Ca(OH)2
r.a.= 1 :2 : 2
r.m.= 40 : 2.16 : 2
=40 : 32 :2 [se simplif. cu 2 ]
=20 :16 :1
M= 40 + 32 +2=74----> 74g/moli
AgNO3
r.a.=1 : 1 : 3
r.m.=108 : 14 :3.16
=108 : 14 : 48
=54 : 7 :24
M=108 +14 + 48=170---->170g/moli
CO2
r.a.=1 :2
r .m.=12 : 32 [ se simplif. cu 4 ]
=3 : 8
M=12 +32=44---->44g/moli
HCl
r.a.=1 :1
r.m.=1 :35,5
M= 1+ 35,5= 36,5----->36,5g/moli
CaCO3
r.a=1 : 1 : 3
r.m.= 40 : 12 : 48
=10 : 3 : 12
M=40 +12 +48=100------>100g/moli
H2SO4
r.a.=2: 1 : 4
r.m.=2 : 32 :64
=1 :16 :32
M=2+16+ 64=98---->98g/moli
CuSO4 si NaCl rezolva-le singur , dupa modele
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!