1.ce masa de clorura de aluminiu se obtine din reactia a 5,4 g de Al cu clorul? Aal=27;Acl=35,5
2.cati moli de aluminiu sunt necesari pentru a obtine 20,4 g oxid de aluminiu?Aal=27;Ao=16
3.pentru neutralizarea a 500 g solutie de acid sulfuric se utilizeaza 28 g de hidroxid de potasiu. calculati concentratia procentuala a solutiei de acid sulfuric.
Va rogg e urgent dau coroana+44 pct
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!