Răspuns:
1. 1atom are masa m=53,12x10⁻²⁴g
1molAtomi....adica N,A=6,023x10²³molec........au masa M=mxNA
a rezultat masa unui mol, adica masa molara M=32g/mol- ...este S
niu=m/M= 12,8g/32g/mol= 0,4mol
0,4mol......accepta 4,8176x10²³e
1mol..................adica 6,023x10²³at.....accepta.........12x10²³e
1at..............................................x=2e
S-2e----> S²⁻
2. 1atom Mg cedeaza 2e
1mol at....adica 6,023x10²³atomi cedeaza 2x6,023x10²³e
12,046x10²³e...sunt cedati de 1mol Mg.
24,088x10²³e,..........................x=2molMg
1mol...1mol
Mg + Cl2----> MgCl2
2mol.....x= 2molCl2
m= niuxM= 2molx35,5g/mol=71gCl2
Explicație: