👤

Un melc in miscare rectilinie uniforma parcurge distanta de 40 cm in 2 minute. Care este viteza melcului? VA ROG!

Răspuns :

Răspuns: logic luam ca

v= d / t

v= 40/120

v= 0.3cm /1 sec

Explicație:melcul parcurge intr-o secunda distanta de 0.3 cm

d=40 cm=0,4 m

t=2 min=120 s

d=v*t=>v=d/t=0,4/120=0,0033 m/s