👤

Intr- o butelie de oțel se afla 5 moli amestec de H și O . După explozie rămâne un mol de oxigen . Determina compoziția amestecului in procente molare înainte de explozie

Răspuns :

a moli        a/2 moli

2H2      +   O2 --> 2H2O

 2                1            2

1 moli                  1 mol

O2 -----------------> O2 netransformat

1                            1

a + a/2 + 1 = 5 /*2

=> 2a+a+2 = 10

=> a = 8/3 = 2,667 moli

=> initial = amestec 2,667 moli H2 + 2,333 moli O2

%H2 = 2,667x100/5 = 53,33% H2

%O = 100 - 53,33 = 46,67% O2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari