👤

50 grame magneziu impur este supus arderii în 16,8 L oxigen. calculați puritatea magneziului.
Poate da cineva un răspuns rapid?​


Răspuns :

Răspuns:

-calculez moli O2

niu=V/Vm= 16,8l/22,4l/mol= 0,75molO2

-din ecuatia chimica, deduc moli si masa Mg care reactioneaza cu moliO2

2mol.......1mol

2Mg +  O2-----> 2MgO

x...............0,75mol

=1,5mol Mg pur

m=niuxM= 1,5molX24g/mol=36g Mg pur

m,impur=50g

p= m,px100/m,i= 36x100/50=...................calculeaza !!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari