Imi cer mii de scuze ca poza este întoarsă dar chiar nu imi dau seama cum sa o întorc orizontal. Ma puteti ajuta cu acest exercițiu? Multumesc frumos pentru orice rezolvare sau îndrumare.

Răspuns:
grosime=0,2mm=0,02cm
s=1cm²=0,01dm²
V= gxs=0,02cm³
densitatea de curent(d)=I/s---> I= dxs=1,5A/dm²x0,01 dm²= 0,015A
deci: I= 0,015 A
densitate Cu= 8,93g/cm³=m/v---> m= 8,93g/cm³x0,02cm³=0,1786g
deci, masa ce trebuie depusa la electrozi, m= 0,1786g
Explicație:
din legile electrolizei, rezulta:
m= MxIxt/zxF---> t=mzF/MI= 36188,8sec=10 h