Răspuns :
Răspuns: 36 km
Explicație:
fiecare tren va strabate o distanta d = viteza x timp
dupa timpul de 3600 s = 1 h, distanta dintre ele va fi :
d2 - d1 = v1t1 - v2 t2
deoarece t1 = t2 = 1 h, d2 - d1 = t ( v1-v2)
d1- d2 = 1 h ( 144 km/h - 108 km/h ) = 1 h x 36 km/h = 36 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!