👤

Un corp din sticla are volumul exterior V1=40cm3,iar in interior are o cantitate vidata de volum V2=12CM3.Stiind ca densitatea sticlei este p=2.5g/cm3,care este masa corpului?

Răspuns :

Răspuns:

Formula densității p=M/V;  M = masa, V = volumul sticlei

Explicație:

V=V1-V2 = 40-12 = 28 [tex]cm^{3}[/tex]

M = p x V = 2,5x28 = 2*28+28/2 = 56+14= 70 g

Masa corpului este 70g.