Răspuns :
Răspuns:
Rezolvarea are etapele:
1) Scoatem datele cunoscute și necunoscute din enunț:
a) Date cunoscute:
-știm să scriem reacția chimică dintre Mg(panglică) și O₂din aer:
2Mg + O₂ = 2MgO (Mg are valența II, O are valența II )
-raporturile de moli dintre reactanți și produs de reacție sunt:
2 moli de atomi de Mg....se combină cu 1 mol O₂..și formează 2 moli de MgO
-masa de Oxid de magneziu obținută=m MgO=0,8 g
-mase atomice, A Mg=24; A O=16 (g/mol atom)
-relația matematică pentru calcularea numărului de moli, n(niu):
n moli (niu)= masa,m (g)/Masa moleculară, M (g/mol)
-ce este un calcul stoechiometric, adică un calcul pe baza ecuației chimice.
b) Nu știm și trebuie calculat, fiindcă sunt necunoscute:
-masa de Mg=Xg, care produce 0,8 g de MgO
-masa moleculară, M MgO=24+16=40 g/mol
-n moli (niu) de Mg=Y=? care corespund la X g de Mg de mai sus.
2. Calcule de X și Y
a) Calculăm X g de Mg ce produc 0,8 g de MgO cu ajutorul calcului stoechiometric:
mase : X g Mg............................0,8 g MgO
2 Mg + O₂ = 2 MgO
A, M: 2.24 g/mol. Mg...................2.40 g/mol
X= 2.24 g/mol Mg.0,8 g MgO/2.40 g/mol=0,48 g Mg
b) Y moli de Mg, se află cu relația:
n moli = m (g) / M (g/mol)
Y moli Mg=0,48 g/24 g/mol =0,02 moli de mg
R: 0,48 g Mg și 0,02 moli de Mg consumat
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!