Răspuns :
a)
nr. moli = masa / masa moleculara
= 3,2 / 32 = 0,1 moli S
sau
daca 1 mol S .... cantareste ..... 32 g
x moli S ........................................ 3,2 g
= 0,1 moli S
b)
nr moli = masa / masa moleculara = N.particule/N.A , unde N.A = nr lui Avogadro = 6,022x10la23 particule pentru oricare 1 mol substanta in conditii normale.
=> N.particule = masa x N.A/masa.moleculara
= 3,2x6,022x10la23 / 32 = 6,022x10la22 atomi
sau
1 mol de S ... cantareste 32 g .. si contine 6,022x10la23 atomi S
dar 3,2 g .................... x atomi
= 6,022x10la22
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!