Răspuns:9 km.
Explicație: 1) S=v.t(cu S,..se noteaza spatiul,distanta,v=viteza,t=timp!)2) Mobilul se deplaseaza 15 minute,adica a IV-a parte dintr-o ora!O ora=4 sferturi de ora!Adica 60 de minute! Atunci S=v.t=36.1/4=9km.Masina a parcurs 9 km.O zi perfecta!