Răspuns :
Răspuns:
carbonat de calciu
Explicație:
1.
xmoli 10moli
CaCO3= CaO + CO2
1mol 1mol
x=10 moli CaCO3
-se afla masa de CaCO3
n= m: M MCaCO3=40+12+ 3.16=100-----> 100g/moli
m=n .M
m= 10moli . 100g/moli=1000 g CaCO3
n=nr .moli ; m=masa nsubst . ; M=masa molara
2.
xg 730g
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
65g 2.36,5g
x=65 . 730 : 73=650 g Zn
n=m: M [n=nr.moli ]
n=650g : 65g/moli= 10 moli Zn
MHCl=1+35,5=36,5-------> 36,5 g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!