👤

Câți moli reprezintă 294g H2SO4

Răspuns :

Răspuns:

MASA MOLARA este M= 98g/mol

1mol................98gH2SO4

x......................294g

x=niu= 3molH2SO4

Explicație:

Stim:

m(H2SO4)=294

Se cere:

Masa de subst.(H2SO4)-?

Rezolvare:

M(H2SO4)=294g:98g/mol=3mol

Raspuns:masa de subst.(H2SO4)=3mol.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari