Răspuns :
in primul rand din reactie vom vedea care dintre substante este in exces....
280 kg 270 kg
CaO + H2O --> Ca(OH)2
56 18
=> CaO = 280/56 = 5
=> H2O = 270/18 = 15
=> ca H2O este in exces... si doar o parte din ea se va consuma iar restul va ramane si va forma solutie de Ca(OH)2
280 kg a kg m kg
CaO + H2O --> Ca(OH)2
56 18 74
=> a = 280x18/56 = 90 kg apa s-a consumat cu CaO
=> m.apa ramasa = 270 - 90 = 180 kg
=> m = 280x74/56 = 370 kg Ca(OH)2
=> ms.obtinuta = 370 + 180 = 550 kg sol. Ca(OH)2
md = 370 kg Ca(OH)2
stim ca c% = mdx100/ms
= 370x100/550 = 67,27%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!