va roooooooooog
vreau si explicați prin calcule! va rog foarte frumos!

Δl=23,75 cm=0,2375 m
V=l³=5³=125 cm³
ρ=m/V=>m=ρV=0,95*125=118,75 g=0,11875 kg
G=mg=0,11875*10=1,1875 N
Fel=G=1,1875 N
Fel=kΔl=>k=Fel/Δl=1,1875/0,2375 =5 N/m
k=5 N/m
Raspuns : a) 5N/m
pornim de la valoarea fortei elastice din resortul alungit :
F = G = k Δl
cubul alungeste resortul in functie de greutatea sa.
k = G / Δl
greutatea G = masa x g
masa = densitate x volum
G = densitate x volum x g
k = densitate x volum x g : Δl =
950 kg / m³ x ( 0,05m)³ x 10 N/kg : 0,2375 m = 5 N/m
( densitate = 0,95 g / cm³ = 950 kg / m³ )