👤

ce cantitate de dioxid de carbon conține 12g C? ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-se afla masa molara  CO2

MCO2=12 + 2.16=44------>44g/moli

44g CO2----------12gC

xg C      ------------12gC

X= 44gCO2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari