👤

Calculati cate grame de apa si cati moli de apa se obtin in urma reactiei hidrogenului cu 64 grame de oxigen

Răspuns :

           64 g     n moli

2H2 +  O2 --> 2H2O

           32        2

=> n = 64x2/32 = 4 moli H2O

niu = masa/miu.H2O

=> m.apa = niuxmiu.H2O

= 4x18 = 72 g H2O

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari