👤

în 126 de grame de soluție de acid azotic de concentrație 25% se introduce o panglică de magneziu. Numărul de moli de hidrogen obținut este???​
dau coroana!!!!


Răspuns :

Răspuns:

1,26 moli de H2

Explicație:

2HNO3+Mg->Mg(NO3)2+H2

c%=

[tex]c = \frac{masa \: impura}{masa \: pura} 100 \\ \\ [/tex]

=>

[tex]masa \: pura = \frac{masa \: impur}{concentratie} [/tex]

mpur=126/25=5,04g HNO3 pur

Din 2 moli de HNO3 -> 1 mol H2

Din 5,04g de HNO3 -> x g H2

X=5,04/2=2,52 g H2

2,52g H2 =2,52:2=1,26 moli de H2

(2 reprezinta masa molară din tabelul periodic pentru molecula de hidrogen) (Deoarece este H2 este 1+1)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari