Răspuns :
viteza = distanta : timp
distanta = 99 km = 99 000 metri
timp = 5 h si 30 secunde= 5 x 3600 + 30 = 18 030 secunde
viteza = 99 000 m : 18 030 s = 5,49 m/s 19,76 km/h
Răspuns:
transformăm orele in secunde=5h=18000 sec+30 sec=18030
99 km÷18030 sec=0.0054908
si înmulțim cu 60 sa aflam min=0.329448 min
si dupa înmulțim iară cu 60 sa aflam orele=19.8 km/h
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!