👤

la o crescătorie de păsări sunt 23500 gaini si 7300 rate . o găină consuma intr un an 36 kg de porumb . cât consuma o rata intr un an daca hrana asigurata de crescători pentru păsări este de 1284000 kg
DAU COROANĂ VA ROG ​


Răspuns :

( 1284000 - 23500 × 36 ) : 7300 =

( 1284000 - 846000 ) : 7300 =

438000 : 7300 = 60 kg de porumb consumă o rață într-un an

Răspuns:

23500×36=846000(găini)

1284000-846000=438000(porumb pt. rațe)

438000÷7300=60(kg rațele)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari