👤

140 g Fier cu 20% impuritati reactioneaza cu acidul clorhidric 25%. Sa se calculeze masa de solutie de acid clorhidric.

Multumesc!


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-se calculeaza masa de fier pur

p=mp.100: mi                       p=80%  [ 100-20 =80 ]

mp= p.mi :100

mp= 80 .140 : 100=112 g Fe pur

-se scrie ec. reactiei

    112g     xg

      Fe +2HCl = FeCl2 + H2

    56g   2.36,5 g

x=112 . 2 . 36,5 : 56=146 g HCl ------> acesta este  md  sol. de HCl

-se afla  ms  sol. de HCl

ms=md.100: c

ms=146 .100 : 25=584 g sol. HCl

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari