👤

Se dizolva 200g zahar in apa, obtinandu-se o solutie de concentratie 15%. Calculeaza masa solutiei obtinute si masa de apa in care s-a dizolvat zaharul

Răspuns :

Răspuns:

md=200g

c=15%

c=mdx100/ms---> ms= 200x100/15g=13333g

dar   ms= md+m,apa---> m,apa= 1333-200=> 1133g

Explicație: