Răspuns :
Răspuns: Sper să înțelegeți cum v-am explicat!
Datele problemei:
Știm:
-avem o hidrocarbură, adică o substanță organică ce conține numai hidrogen (H) și carbon (C), care are o formulă chimică necunoscută, de genul CxHy
-volumul hidrocarburii analizate=448 cm³ (condiții normale)=0,448 L
-1cm³=1mL=1:1000L
-dacă se spune în enunț, că volumul s-a măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, vom apela la Volumul molar, Vm din Legea lui Avogadro. Ne ajută să calculăm masa moleculară a hidrocarburii.
-volum molar, Vm:
1 mol din orice gaz (=M g/mol)...ocupă22,4L în condiții normale
-masa de CO₂ din arderea lui CxHy=2,64 g
-masa de H₂O din arderea lui CxHy=1,08 g
Aceste mase ne ajută să calculăm masa de CxHy
-Mase atomice: A H=1, A C=12, A O=16 g/mol atom
-Mase moleculare: M CO₂=44g/mol; M H₂O=18 g/mol
Nu știm:
-masa de C din 2,64 g CO₂=a=?g
-masa de H din 1,08 g H₂O = b=? g
-masa CxHy=m=? g = a+b
-masa moleculară, M CxHy=? g/mol
-formula brută: (CxHy)n=?
-formula moleculară=?
Calcule și ordinea lor.
1) calculăm masa CxHy =m=? (g)
Această masă este suma masei C din 2,64 g CO₂ cu masa H din 1,08 g H₂O. De aceea s-au dat masele acestor substanțe. Din legea volumului molar nu putem calcula masa hidrocarburii, fiindcă nu știm masa ei moleculară.
a, g de C=2,64g CO₂.12 g/mol atom C/44g/mol CO₂=0,72 g C
b, g de H= 1,08 g H₂O.2 g/mol atom H/18 g/mol=0,12 g H
Rezultă:
m CxHy=a,g C+b, g H=0,72 +0,12=0,84 g de hidrocarbură analizată
2) Calculăm masa moleculară, M la CxHy=?
Se pleacă de la regula de trei simplă cu volumul molar:
dacă 1mol=M g/mol de CxHy........ocupă în c.n.......22,4 L
atunci............0,84 g de CxHy.........ocupă în c.n.......0,448 L
X=0,84 g CxHy.22,4L/0,448L=42 g/mol
M CxHy= 42 g/mol
3) Calculăm formula brută: CxHy,
Vom afla x și y , prin împărțirea maselor de C și H la masele lor atomice.Trebuie să obținem numere întregi și mici.
x: C 0,72/12=0,06 / împărțim la 0,06=1
y: H 0,12/1=0,12 / împărțim la 0,06=2
Rezultă: (C1H2)
4) Calculăm formula moleculară (C1H2)n=?
Vom afla n din egalitatea:
M CxHy calculată = M (C1H2)n
42 g/mol= n( A C+2AH)=n(12+2.1)=14n
n=42/14=3
Rezultă hidrocarbura:
(C1H2)3= C₃H₆
Formula de structură:
H₂C=CH-CH₃ propena
H₂C ciclopran
H₂C Δ CH₂
R: C₃H₆
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!