cantitatea de oxigen care este conținută.. urgeent! ms!

Răspuns:
Explicație:
-se afla masa molara a SO2
M=32 +2.16=64 ------> 64g/moli
64g SO2----------32g O
640g SO2----------Xg O
X=640.32 : 64 =320 g O
n=m:M [n=nr.moli ]
n=320g : 32g/moli=10 moli oxigen