Răspuns :
Răspuns:
Datele problemei:
Știm
-reacția chimică dintre Na și Cl₂ (este clor molecular) :
2Na + Cl₂ → 2 NaCl
Reactanți Produs de reacție
-masa de Na=23 g
-A Na și A Cl
-ce este un calcul stoechiometric, pe baza ecuației chimice.
Nu știm
-masa de Cl₂ consumat=X,g
-masa de NaCl format=Y, g
Calcule
X și Y se află prin calcul stoechiometric, pe ecuația reacției chimice.
mase: 23 g Na......X g Cl₂......Y g NaCl
2 Na + Cl₂ =2 NaCl
M (g/mol) 2.23.. 71........ 2.58,5
X g Cl₂ = 23 g Na. 71 g/mol Cl₂/ 2.23 g/mol Na=35,5 g Cl₂
Y g NaCl= 23g Na. 2.58,5 g/mol NaCl/ 2.23 g Na=58,5 g NaCl
M Cl₂=2.A Cl=2.35,5 =71 g/mol
M NaCl =A Na+ A Cl=23+35,5 =58,5 g/mol
R: 35,5 g Cl₂; 58,5 g NaCl
Verificați calculele!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!