👤

480 g de sulfat de cupru se tratează cu hidroxid de sodiu. Să se determine cantitatea de hidroxid de cupru rezultata exprimata în grame și în moli. Urgentttt


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

     480g                           xg

      CuSO4 +2 NaOH = Cu(OH)2 + Na2SO4

     160g                          98g

x=480 . 98 : 160=294 g Cu (OH )2

n=m: M

n= 294 g : 98 g/moli= 3moli Cu(OH)2

MCuSO4=64 +32 +4.16=160------->160g/moli

MCu(OH)2=64 + 2.16 + 2=98------>98g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari