👤

Na......NaCl......Na2So4

Na avand 4,6 g


Răspuns :

Răspuns:

A,Na= 23g/mol    M,Na2SO4= 142g/mol

din sirul dat, deduc:    2molNa.........1molNa2SO4     SAU,.in grame

                                  2x23g....................142g

                               4,6g.............................x

x= 4,6x142/46 g=...........................calculeaza !!!!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari