Răspuns :
Răspuns: 1,66 m/s
Explicație:
viteza = distanta / timp
distanta parcursa de fiecare inotator este de 50 : 2 = 25 metri ( se intalnesc la mijlocul bazinului )
timpul in care al doilea ajunge la mijlocul bazinului este
t2 = distanta / viteza = 25 m / 1,25 m/s = 20 secunde.
timpul primului inotator t1 este timpul de intarziere Δt + timpul de inot t si este egal cu timpul celui de-al doilea inotator t2
t1 = Δt + t = t2
t = t2 - Δt = 20 s - 5 s = 15 secunde
primul inotator strabate jumatate din bazin in t = 15 secunde
viteza lui v1 = 25 m : 15 s = 1,66 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!