👤

Vă rog mult ajutați-mă şi explicați


Vă Rog Mult Ajutațimă Şi Explicați class=

Răspuns :

molul reprezinta unitatea de masura pentru cantitatea de substanta, niu

niu = n = masa.substanta/M.substanta

unde M.substanta = masa moleculara

M.Cl2 = 35,5x2 = 71 g/mol

50 kmoli = 50000 moli

deci 1 mol Cl2 ..... 71 g Cl2

50000 moli Cl2 .... m = 3550000 g Cl2

dar noi trebuie sa transformam in mg

1 g = 1000 mg

deci avem

1 g ................... 1000 mg

3550000 g ..... x mg = 3550000000 mg Cl2

sau 3,55x10la9 mg Cl2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari