👤

Un cub din aluminiu are densitatea egala cu 2,7g/cm cub, are latura l=10cm.Calculeaza greutatea cubului.
Va rog frumos


Răspuns :

ρ = m/v

v = l³ = (10cm)³ = 1000cm³

m = ρ×v = 2,7g/cm³ × 1000cm³ = 2700 g = 2,7 kg

G = m×g = 2,7kg × 9,8m/s² = 26,46 N

Răspuns: 27 Newton

Explicație:  

greutatea = masa x g

g = acceleratia gravitationala - 9,8 N/kg. In problemele uzuale se foloseste aproximarea g = 10 N/kg pentru simplificarea calculelor

masa cubului o determinam pe baza densitatii si volumului

stim ca densitatea = masa / volum  

masa = densitate x volum

volumul cubului = latura x latura x latura = l³ = 10 cm x 10 cm x 10 cm =

(10 cm)³ =  1000 cm³

densitatea = 2,7 g / cm³

masa = 2,7 g / cm³ x 1000 cm³ = 2 700 g = 2,7 kg

Greutatea = m g  = 2,7 kg  x 10 N/kg = 27 Newton

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari