1. viteza = distanta / timp
distanta = viteza x timp
viteza = 1,8 km/h = 1 800 m / 3600 s = 0,5 m/s
timp = 10 minute = 10 x 60 = 600 secunde
distanta = 0,5 m/s x 600 s = 300 metri
( sa stii ca e un iepure bolnav... iepurii alearga cu viteze de 10 - 20 m/s )
2. distanta = viteza x timp
viteza = 7,2 km / h = 7200 m/ 3600 s = 2 m/s
timp = 15 minute = 15 x 60 = 900 secunde
distanta = 2 m/s x 900 s = 1800 metri