Răspuns :
Răspuns:
-CxHyBrz-______
-calculez x
100g substanta.......17,266gC
139g.(M).......................x= 24g----> niu,C= 24/12mol ---> x=2molC
-calculez z
M.AgBr=188g/mol---> niu=m/M=3,76/188mol=0,02molAgBr=0,02molBr
2,78g substanta.......0,02molBr
139g(M)...............................z=1molBr
daca C:H= 2/3---> x/y=2/3---> y= 3x/2= 3
formula ar fi C2H3Br, dar sa vedem daca M=139 ?
M=2X12+3+80,g/mol=107g/mol....pana la 139, mai sunt 32g, deci formula mai contine un element si anume,2O---> 2X16g
C2H3BrO2
DECI aveai C:H= 2/3
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!