Răspuns :
Răspuns:
C2H6
M= (24gC +6gH)/mol=30g/mol
30g substanta........24gC ...........6gH
100g.........................x................................y
x= 80%C
y=20%H
mC:mH=24:6---->-nC:nH= 24/12 :6/1
=2: 6
= 1 :3
formula bruta: CH3
C3H7CL
M= (36gC +7gH +35,5gCl)/mol=78,5g/mol
78,5g substanta........36gC....7gH.....35,5gCl
100g...............................x...........y.............z
x=45,8%C
y= 8,9%H
z=45,2%Cl
nC :nH:nCl=36/12:7/1 :35,5/35,5
= 3 : 7 :1
formula bruta: C3H7Cl
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!