Răspuns :
a) intr-un mol de substanta exista Numarul lui Avogadro particule ( molecule, atomi - depinde de substanta respectiva . In cazul apei, discutam de molecule) . Un mol de substanta este o cantitate egala cu masa molara a sbstantei respective.
un mol de apa cantareste 2 + 16 = 18 grame .
1 kg apa = 1000 grame
nr moli = 1000 g : 18 g = 55,55 moli
Numarul de molecule din 55,55 moli este
55,555 x 6,022 x 10²³ = 334,55 x 10²³ molecule
b) masa unei molecule de apa este masa totala impartita la numarul de molecule
masa totala = 1 kg
nr molecule = 334, 55 x 10²³
masa unei molecule de apa = 1 kg : 334,55 x 10²³ = 2,98 x 10⁻²⁶ kg =
= 2,98 x 10⁻²³ grame
c) volumul unei molecule il putem aproxima aritmetic - dar e doar un calcul aproximativ - prin raportarea volumului total al apei la numerul de molecule
volum molecula = volum total : nr molecule
volumul total = masa de apa : densitate apa = 1 kg : 1000 kg / m³ = 0,001 m³
volum molecula = 0,001 m³ : 334, 55 x 10²³ = 2,989 x 10⁻ ²⁹ m³
d ) volumul sferei = 4π R³ / 3
R = ∛ (3V/ 4π) = 1,92 x10⁻10 metri
diametrul moleculei = 2R = 3.85 x 10 ⁻¹⁰ metri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!