👤

1) Un produs costă 245 de lei. El se ieftineşte cu 20%. Calculați prețul final al produsului.

2) Un produs costă 200 de lei. Se scumpeşte cu 10%, iar după un timp se ieftineşte cu 20%. Calculați prețul actual al produsului.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1. 20/100 * 245 = 49 lei s-a ieftinit produsul

245 - 49 = 196 lei costa prdusul final

2. 10/100 * 200 = 20 lei s a scumpit produsul

20 + 200 = 220 lei dupa scumpire

20/100 * 220 = 44 lei s a ieftinit produsul

220 - 44 = 176 costa produsul actual

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari