Răspuns :
Răspuns:
etina(acetilena) + acid clorhidric
1mol.............1mol.................1mol
CH≡CH + HCL----> CH2=CHCL reactie de ADITIE
x..................y.....................2,4mol
x=y=2,4 mol ,valoare teoretica, daca randamentul este 100%
daca randamentul este mai mic,inseamna ca sunt pierderi, si se vor lua cantitati mai mari de etina si acid clorhidric
60/100= niu,teor/niu,pracic 60/100= 2,4/ni,pr---> niu,pr= 4mol etina si 4 moli acid clorhidric
m.etina= niuxM= 4molX 26g/mol=104g etina(acetilena)
m,HCl= 4molx36,5g/mol=146g HCl
aceasta ar fi rezolvarea, dar tu nu dai informatii exacte; daca se cere cantitatea de etena, rezultatul va fiu acelasi, numai ca mai exista o reactie de dehidrogenare a acesteia,pentru a obtine etine(acetilena)
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!